Akcje czy obligacje – co wybrać?

Inwestowanie staje się dla wielu osób dodatkowym źródłem zarobku obok pracy zawodowej. Najczęściej przybiera ono formę zakupu papierów wartościowych, w tym akcji i obligacji. Które z tych rozwiązań jest lepsze?

W co zainwestować: akcje czy obligacje? – to pytanie nurtuje wiele osób, chcących za pomocą papierów wartościowych podreperować osobisty budżet. Wybór jest tym bardziej trudny, że obydwa te instrumenty posiadają zarówno swoje plusy, jak i pewne minusy. Akcje częściej wybierane są przez osoby chcące w szybkim czasie zarobić sporo pieniędzy, ale liczące się jednocześnie z dużym ryzykiem. Obligacje wybierają natomiast inwestorzy ceniący mniejsze prawdopodobieństwo straty, związane jednak ze stosunkowo niższym zyskiem.

 

Generalnie istnieje wiele różnych instrumentów finansowych służących pomnażaniu pieniędzy. Główną cechą, która je różni, jest stopień ryzyka. Inwestycje giełdowe należą do najbardziej ryzykownych, szczególnie wtedy, kiedy zamierzamy osiągnąć wysokie zyski w krótkim terminie. Jest to tego rodzaju operacja finansowa, którą powinny podejmować osoby dobrze obeznane z rynkiem papierów wartościowych, a i wtedy nie ma żadnej pewności co do sukcesu. Inwestowanie w akcje jest natomiast korzystne w długiej perspektywie - kilku lub nawet kilkunastu lat - pod warunkiem, że nie nastąpi kolejny światowy kryzys na rynku finansowym.

 

Nie ma zatem jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co lepiej wybrać – akcje czy obligacje. Wybór jednego z tych instrumentów finansowych jest bowiem zależny od kilku czynników: profilu inwestora, czyli poziomu akceptowanego ryzyka, długości okresu, w jakim zamierza gromadzić pieniądze, oczekiwanych zysków i innych okoliczności.

Udostępnij ten artykuł
  • gplus

Komentarze