Czy emeryci mogą przekazać 1% swojego podatku?

Emeryci, którzy rozliczają się z ZUS-em na podstawie formularza PIT-40a, nie mają możliwości przekazania 1% swojego podatku dochodowego na rzecz wybranej przez siebie Organizacji Pożytku Publicznego. Można jednak załatwić tę sprawę bezpośrednio z Urzędem Skarbowym – wówczas stanie się to możliwe.

PIT-40a

Płatnikiem składek w stosunku do emerytów jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Instytucja ta ma obowiązek corocznego przysyłania emerytom i rencistom informacji o wysokości podatku na deklaracji PIT-40a. Na wspomnianym formularzu nie ma jednak miejsca na deklarację odnośnie do przekazania Organizacji Pożytku Publicznego 1% swojego podatku dochodowego. Dotyczy to nie tylko emerytów, ale również rencistów, rozliczających się za pomocą PIT-11A.

 

Jak emeryt może przekazać 1% podatku?

Podstawowym warunkiem przekazania 1% podatku wybranej Organizacji Pożytku Publicznego jest terminowe wysłanie PIT-40a. Po wysłaniu deklaracji mamy 2 miesiące na zastanowienie się nad wyborem konkretnej organizacji. Deklarację podatkową składa się bezpośrednio w Urzędzie Skarbowym. Na deklaracji znajdziemy dwa pola, które będą nas szczególnie interesować – w jednym należy wpisać KRS wybranej organizacji, w drugim zaś – przekazywaną kwotę. Co ciekawe, przekazywana kwota nie musi wcale wynosić dokładnie 1%, jednak nie może być wyższa. Organizacja, która otrzyma od nas wsparcie, będzie miała dostęp do naszych danych. Zazwyczaj wykorzystuje się je po to, aby wysłać do podatnika podziękowanie. Aby znaleźć organizację, którą będziemy chcieli wesprzeć, wystarczy wejść na stronę Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej – znajduje się na niej pełen wykaz instytucji posiadających status Organizacji Pożytku Publicznego w Polsce, które możemy wesprzeć.

 

Emeryci mają pełne prawo do wspierania wybranych przez siebie Organizacji Pożytku Publicznego, podobnie jak do korzystania z przysługujących im ulg podatkowych. Aby z tego prawa skorzystać, muszą jednak samodzielnie składać deklaracje podatkowe. Działanie to jest co prawda nieco kłopotliwe, ale jak najbardziej możliwe.

Udostępnij ten artykuł
  • gplus

Komentarze