Czy opłaca się inwestować w nieruchomości?

Obligacje, akcje, złoto, lokata, a może nieruchomości? Sposobów lokowania środków finansowych jest wiele, przy czym inwestowanie w nieruchomości staje się coraz popularniejsze. Czy rzeczywiście się opłaca?

W przypadku inwestowania w nieruchomości ryzyko jest podobne, jak w przypadku lokowania kapitału w inne instrumenty finansowe – można stracić, można też zyskać. Wydaje się jednak, że na tle innych sposobów pomnażania gotówki inwestowanie w nieruchomości wydaje się najpewniejsze. Nie ma tutaj tak dużego ryzyka straty, jak w przypadku obrotu akcjami. Nieruchomości poszukiwane są przez kupców czy inwestorów bez względu na sytuację na rynku papierów wartościowych i zawsze będą w cenie, choć i ta może wahać się w zależności od kilku czynników. Najlepszą strategią wydaje się inwestycja w nieruchomości, które szybko będziemy mogli zamienić na źródło dochodu. Na plan pierwszy wysuwa się tutaj kupno nieruchomości, którą przeznaczymy na wynajem. Może to być mieszkanie w dogodnej okolicy lub lokal, który będziemy wynajmować firmom. Inne pomysły to m.in. kamienica bądź część kamienicy zaaranżowana na sieć biur, lokal pod sklep czy też budynek, w którym mieścić się będzie zakład produkcyjny lub magazyn. Rozwiązań jest wiele – aby wybrać właściwe, przed ostatecznym zakupem nieruchomości warto dokładnie przeanalizować wszystkie „za” i „przeciw”, wykonując szczegółową analizę rynku.

 

Jeśli chcemy zainwestować w nieruchomość pod wynajem, skupmy się raczej na lokalach usytuowanych w dużych miastach, w których łatwiej znaleźć najemcę. Można także postawić na kupno nieruchomości w miejscowości turystycznej i zaadaptowanie jej na dom wczasowy.

Udostępnij ten artykuł
  • gplus

Komentarze