Czy warto inwestować w instrumenty pochodne?

Instrumenty pochodne, nazywane też derywatami, to najbardziej złożona forma lokowania pieniędzy. Mogą być zarówno źródłem gigantycznych zysków, jak i równie gigantycznych strat. Nie jest to forma inwestowana rekomendowana przedsiębiorcom bez doświadczenia.

Czym są instrumenty pochodne?

Instrumenty pochodne to instrumenty finansowe niebędące papierami wartościowymi. Wartość instrumentu pochodnego uzależniona jest od instrumentu bazowego, a więc np. od wysokości stopy procentowej czy kursu akcji, ale również od takich czynników, jak np. ilość opadów deszczu albo odsetek słonecznych dni w roku. Trudno tu ustalić jednoznaczną definicję – instrumenty pochodne różnią się od siebie i często mają niezwykle złożoną strukturę.

 

Zalety instrumentów pochodnych

Jednym z największych plusów inwestycji w instrumenty pochodne jest fakt, że mogą one przyczynić się do ogromnego pomnożenia zysków. Istotną zaletą jest również różnorodność – instrumenty pochodne opierają się na różnych instrumentach bazowych, dzięki czemu inwestorzy mają w czym wybierać. Jeśli wartość danego derywatu uzależniona jest od czynników, na których inwestor zna się lepiej niż na innych, wówczas łatwiej jest mu stwierdzić, czy dana inwestycja będzie opłacalna. Instrumenty pochodne są stanowią też nieocenione zabezpieczenie dla inwestora.

 

Niebezpieczeństwa

Inwestowanie w derywaty może też jednak być niebezpieczne. Ze względu na ich dużą złożoność początkującemu inwestorowi trudno zazwyczaj zorientować się w sposobie działania danego instrumentu pochodnego, jeśli więc chce zainwestować – musi się zdać na kompetencje i uczciwość pośrednika. Co więcej, ogromną rolę w zawiadywaniu instrumentami pochodnymi odgrywają czynniki nieprzewidywalne, takie jak chociażby wspomniana wcześniej pogoda. Rynku derywatów jest więc dla nieuczciwych pośredników dogodnym polem do nadużyć różnego rodzaju.

 

Udostępnij ten artykuł
  • gplus

Komentarze