Fundusz inwestycyjny czy lokata?

Coraz więcej Polaków ma świadomość, że wobec słabości powszechnego systemu emerytalnego są w dużym stopniu zdani na samych siebie, jeśli chodzi o finansowe zabezpieczenie na przyszłość. Nic dziwnego, że wzrastającym zainteresowaniem cieszą się rozmaite instrumenty finansowe służące gromadzeniu pieni

Do najpopularniejszych produktów służących budowaniu kapitału należą: fundusz inwestycyjny oraz lokata. Wiele osób zastanawia się, który z nich jest bardziej opłacalny. Lokaty bankowe to bez wątpienia najbezpieczniejszy sposób odkładania środków finansowych ze względu na przewidywalne, najczęściej przyjęte z góry oprocentowanie. Jednakże depozyty bankowe w tej konkurencji przegrywają zdecydowanie z funduszami inwestycyjnymi. Podczas gdy z lokaty można spodziewać się zysku w wysokości 4-5% w skali roku, fundusze mogą wypracować profity na poziomie kilkunastu procent. Ta różnica w stopie zwrotu wiąże się jednak z innym poziomem ryzyka – znacznie większym w przypadku funduszy inwestycyjnych.

 

Na korzyść funduszy przemawia także różnorodność opcji inwestowania: do wyboru mamy rozmaite instrumenty o zróżnicowanym poziomie ryzyka. Zaletą tych produktów jest również elastyczność - w przeciwieństwie do lokaty nie wiążą nas bowiem żadne terminy. Istotną rolę w wyborze formy inwestycji odgrywa też podatek Belki – w przypadku lokat naliczany przy każdorazowej kapitalizacji odsetek, w funduszach dopiero w momencie wypłaty pieniędzy. Z drugiej jednak strony, pieniądze złożone na lokacie podlegają Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu, co oznacza, że w razie upadku banku możemy liczyć na zwrot do wysokości 100 tysięcy euro. Środki ulokowane w funduszach inwestycyjnych takiej gwarancji nie posiadają, zaś w ich przypadku trzeba się liczyć z większymi kosztami. Wybór między tymi instrumentami finansowymi jest więc kwestią wyłącznie indywidualną, zależną od naszych preferencji i oczekiwań.

Udostępnij ten artykuł
  • gplus

Komentarze