Jak obniżyć koszty prowadzenia działalności? Niskie rachunki za prąd w firmie

Przedsiębiorcy, którzy płacą duże rachunki za prąd, mają do wyboru kilka możliwości. Jedną z nich jest zmiana operatora i wybór odpowiedniej taryfy.

Część polskich przedsiębiorców nie skorzystało jeszcze z możliwości zmiany dostawcy prądu. Co ich powstrzymuje? Niewiedza. Właściciele firm nie zdają sobie nawet sprawy z tego, że mogą płacić mniej za energię elektryczną. I nie chodzi tu o oszczędne zużycie, o wprowadzanie restrykcyjnych zasad w firmie dotyczących korzystania ze sprzętu biurowego itd. Tego typu zmiany również są jak najbardziej pożądane i opłacalne z finansowego punktu widzenia. Ale kluczowe jest pytanie następujące: z którym dostawcą masz podpisaną umowę? I czy taryfa, którą wybrałeś, jest rzeczywiście odpowiednia dla Twojej firmy?

 

Taryfy dla firm

Dobrym sposobem na zmniejszenie kosztów związanych ze zużyciem energii elektrycznej jest wybór właściwej taryfy, dostosowanej do potrzeb przedsiębiorstwa. Właściciele firm mają do wyboru trzy następujące opcje:

• C - to taryfa dedykowana właścicielom małych i średnich firm oraz gospodarstw rolnych, czerpiących zasilanie z sieci niskiego napięcia; aby z niej korzystać, należy wykazać, że prąd rzeczywiście wykorzystywany będzie w celach produkcyjnych;

• B - to taryfa przeznaczona dla przedsiębiorstw korzystających z sieci średniego napięcia;

• A - to taryfa, z której korzystają największe przedsiębiorstwa, czerpiące zasilanie z przyłącza energetycznego wysokiego napięcia.

Wszystkie wymienione powyżej taryfy mają dwa warianty: jedno- oraz kilkustrefowy.

 

Zmiana dostawcy

Nie tylko wybór odpowiedniej taryfy może mieć kluczowe znaczenie w redukcji kosztów. Ważne jest również to, z jakim dostawcą firma ma podpisaną umowę. Jeśli płacisz duże rachunki za prąd, możliwe, że niepotrzebnie przepłacasz. W takiej sytuacji warto zmienić operatora. Przedsiębiorcy dość niechętnie podejmują tego typu kroki, obawiając się, że nowy dostawca okaże się droższy albo że na kilka dni dostawa prądu zostanie wstrzymana. Są to jednak obawy bezzasadne. Wystarczy dokładnie czytać umowy. Zmianę dostawcy można przeprowadzić w bezpieczny sposób, będąc pewnym, że w dostawie prądu nie będzie żadnej przerwy.

Jesteś ciekawy, gdzie obowiązuje najniższa cena za kWh energii dla firm? Sprawdź oferty operatorów działających w Twojej okolicy i wybierz tę najkorzystniejszą.

 

Udostępnij ten artykuł
  • gplus

Komentarze