Jak ubezpieczyć mieszkanie?

Konieczność wypełniania długich i czasochłonnych formularzy w celu otrzymania składki ubezpieczeniowej jest jednym z hamulców rozwoju sprzedaży ubezpieczeń directowych w Polsce.

Zamiast ślęczeć przed komputerem czy dzwonić na infolinię poszczególnych firm ubezpieczeniowych, klienci często wolą pójść lub zadzwonić do agenta, który zrobi to za nich. Nowe rozwiązania technologiczne mogą jednak wstrząsnąć polską branżą ubezpieczeniową. Za granicą są już dostępne nowoczesne narzędzia wykorzystujące tzw. big data, które skracają proces otrzymywania oferty do minimum, zachęcając tym samym klientów do korzystania z bezpośrednich systemów sprzedaży. Trend ten dotyczy w największym stopniu ubezpieczeń mieszkaniowych. Jak działa taki nowoczesny system obliczania składki?

Dotychczas w celu przedstawienia oferty ubezpieczenia domu ubezpieczyciele pozyskiwali dane od klientów, zadając im szereg pytań dotyczących przebiegu dotychczasowego ubezpieczenia oraz położenia i stanu nieruchomości. Co więcej, oprócz rozmowy telefonicznej do zawarcia polisy konieczna była też często wizyta rzeczoznawcy. Procedura ta była nie tylko czasochłonna, ale też niosła za sobą ryzyko, że towarzystwa otrzymają błędne informacje na temat ubezpieczanego domu czy mieszkania. Dane te było trudno zweryfikować. Teraz, dzięki szerszej dostępności danych, ubezpieczyciele mają dostęp do zróżnicowanych informacji dotyczących nieruchomości i gospodarstw domowych z zewnętrznych źródeł. W niektórych przypadkach wiedzą nawet o konkretnych nieruchomościach więcej niż ich właściciele. Dzięki temu towarzystwa mogą usprawnić proces i jakość obsługi klientów, skupiając się na zbieraniu wyłącznie tych danych, których nie są w stanie pozyskać z innych źródeł, aby ustalić cenę ubezpieczenia. Niektóre firmy za granicą korzystają już tylko z formularzy składających się dosłownie z kilku pytań – w tym jedno dotyczy kodu pocztowego nieruchomości, którą klient chce ubezpieczyć, a najtrudniejsze - czy klient miał jakieś szkody w ciągu ostatnich kilku lat. Pozostałe dane pozyskiwane są z innych źródeł. Chodzi tu o informacje pozwalające ubezpieczycielom oszacować ryzyko ubezpieczenia danej nieruchomości, a są to m. in. dane dotyczące powodzi w danym rejonie, dane o bliskości drzew względem obiektu czy jakości konstrukcji budowlanej. Co ciekawe, tego typu podejście umożliwia klientom również sprawniejszą likwidację szkód – ogranicza bowiem liczbę sytuacji, w których klient nieświadomie podaje błędne informacje dotyczące nieruchomości, co mogłoby w przyszłości spowodować odmowę wypłaty odszkodowania.

Uzyskanie oferty ubezpieczenia mieszkania poprzez odpowiedź na kilka pytań to pierwszy krok w kierunku przyspieszenia zakupu, który można wykonać nie tylko na komputerze, ale też na smartfonie. Analiza i automatyzacja dużych zbiorów danych cały czas zmieniają sposób, w jaki ubezpieczyciele wchodzą w interakcję z klientami. Póki co w Polsce to dopiero przyszłość, jednak prędzej czy później i w naszym kraju klienci będą mogli sfinalizować zakup ubezpieczenia mieszkaniowego w mgnieniu oka. Szczególnie że zawsze chętnie korzystają z rozwiązań, które ułatwiają im życie, choć nie zawsze kochają technologię.

Jak zatem znaleźć dobrą ofertę? Przede wszystkim należy dokładnie określić, co powinna obejmować nasze polisa ubezpieczeniowa domu lub mieszkania. Przedmiotem umowy ubezpieczenia mogą być nieruchomości, np. domy lub lokale użytkowe, ale też strychy, komórki, piwnice czy garaże. Firmy ubezpieczeniowe, takie jak na przykład TU Europa, oferują możliwość rozszerzenia ochrony na ruchomości znajdujące się wewnątrz naszego domu, takie jak sprzęt RTV, komputery, biżuteria, obrazy czy sprzęt sportowy. Dodatkowo zakup ubezpieczenia nieruchomości może być w pełni sfinalizowany online. Nasze mieszkanie możemy ubezpieczyć od różnego rodzaju ryzyk, np. od pożaru, zalania, dewastacji, przepięcia, włamania czy rabunku. Niektóre firmy oferują tzw. ubezpieczenie all-risk, czyli od wszystkich ryzyk. Oferta ubezpieczeniowa mieszkania obejmuje też z reguły OC w życiu prywatnym, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone przez nas osobom trzecim. Posiadając taką polisę, otrzymujemy ochronę na wypadek szkód wyrządzonych przykładowo sąsiadom w wyniku zalania czy też szkód spowodowanych przez domowników lub zwierzęta. Co ciekawe, często ubezpieczenie to działa nie tylko w granicach naszej nieruchomości, ale też za granicą. Z reguły polisa ubezpieczeniowa mieszkania oferowana jest z opcjami dodatkowymi, takimi jak na przykład assistance. To polisa, która zapewnia różnego rodzaju usługi pomocowe. Podstawowe pakiety gwarantują przede wszystkim pomoc hydraulików i ślusarzy, gdy dojdzie do awarii czy włamania, natomiast szersze oferty zapewniają również usługi specjalistów IT – co bywa przydatne, gdy mamy problem z komputerem. Oczywiście w ramach mieszkaniowego ubezpieczenia assistance możemy też liczyć na pomoc fachowców w przypadku awarii kuchenki czy sprzętu RTV, a także na pomoc informacyjną zapewniającą dane kontaktowe do różnych specjalistów.

 

Udostępnij ten artykuł
  • gplus

Komentarze