Jak wybrać dobre biuro rachunkowe?

Przy rozpoczynaniu działalności gospodarczej jednym z pierwszych kroków, jakie należy podjąć, jest skorzystanie z usług dobrego biura rachunkowego. Właśnie, tylko jak takie dobre biuro znaleźć? Oto kilka porad, które mogą okazać się pomocne przy podejmowaniu decyzji.

Jak znaleźć dobre biuro rachunkowe? 

Prowadzenie własnego przedsiębiorstwa jest na tyle absorbującym zajęciem, że na prowadzenie ksiąg rachunkowych często nie wystarcza czasu - i nawet gruntowna znajomość przepisów podatkowych i rachunkowych w niczym tutaj nie pomoże.

Z tej to przyczyny większość przedsiębiorców porucza te czynności biurom rachunkowym. Tak jak w każdej branży, znajdziemy biura dobre i te trochę gorsze. Jak wybrać to najlepsze? 

Przede wszystkim nie możemy kierować się tylko ceną. Niższa cena wiąże się bardzo często z węższym zakresem usług. Warto wybrać takie biuro, które będzie prowadziło księgi, ewidencje podatkowe oraz rozliczało przedsiębiorstwo z ZUS-em. Dobrze jest też zapytać o usługi dodatkowe, np. pomoc przy rejestracji spółki czy podczas starań o dofinansowania. 

Na samym początku powinniśmy zwrócić się z prośbą o okazanie certyfikatu księgowego Ministra Finansów. Taki certyfikat daje już pewną gwarancję posiadanych kompetencji. Warto też zapytać o polisę ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, którą powinno się legitymować każde profesjonalne biuro, a która daje przedsiębiorcy pewność, że w razie błędów popełnionych przez księgowych uzyska on stosowne odszkodowanie.

Wypytajmy dokładnie o zakres usług, aby nie okazało się, że możemy liczyć tylko na częściowe świadczenia. Najlepsze biura rachunkowe oferują prowadzenie ksiąg rachunkowych (KPiR czy księgi handlowe), obsługę ubezpieczeń społecznych, a także ewidencje do celów podatkowych. Jeśli zatrudniamy pracowników, konieczna będzie również lista płac czy obliczanie składek na ubezpieczenia. 

Profesjonalizm i doświadczenie danego biura rachunkowego można sprawdzić przez krótką rozmowę. Wystarczy zadać kilka pytań dotyczących naszej działalności gospodarczej, poprosić o porady i zobaczyć, czy pracownicy biura odpowiadają pewnie i płynnie, czy może okazują wahanie, mają trudność w sprecyzowaniu problemu itd.

Więcej o usługach biura rachunkowego przeczytasz na http://pointoffice.pl - kompleksowe usługi biurowe w Krakowie

Udostępnij ten artykuł
  • gplus

Komentarze