Jak wybrać dobre konto bankowe?

Nowoczesne konto osobiste to takie, które zapewnia najlepszą funkcjonalność i generuje najniższe koszty użytkowania. Jak spośród licznych ofert banków wyłowić tę optymalną?

Jak wybrać dobre konto osobiste? Większość z osób przymierzających się do otwarcia nowego rachunku zwraca uwagę na koszty, które wiążą się z jego funkcjonowaniem. W celu dokładnej weryfikacji realnych kosztów konta, należy wziąć pod lupę całą tabelę opłat i prowizji związaną z danym produktem finansowym. Zwróćmy uwagę co nam się najbardziej opłaca, w zależności od tego, z jakich dodatków do konta mamy zamiar korzystać (np. karta kredytowa) oraz jakie operacje mamy zamiar wykonywać (np. przelewy w obcej walucie, przelewy do innych polskich banków, itp.). Zerowe koszty za prowadzenie rachunku nie muszą być wcale priorytetem. Co z tego, że za konto zapłacimy 0 zł, jeśli ze względu na dużą ilość wykonywanych przelewów, w ogólnym rozrachunku, uzbiera nam się spora sumka?

Analogicznie rzecz wygląda z innymi operacjami finansowymi. Dla osób często podejmujących gotówkę w różnych sieciach bankomatów, priorytetem mogą być darmowe wypłaty ze wszystkich, a nie tylko tych należących do rodzimego banku. Powinniśmy więc wziąć pod uwagę wszelkie kwoty prowizji i opłat i skonfrontować je z osobistymi wymaganiami.

Koszty kosztami, jednakże dobre konto bankowe powinno być dla nas przede wszystkim wygodne. Jeżeli mamy zamiar wszystkie operacje wykonywać przez Internet, spokojnie możemy wybrać mobilne konto internetowe, ale jeśli sprawy finansowe wolimy załatwiać w oddziale, korzystanie z rachunku typowo internetowego (w banku nie posiadającym placówek) byłoby wielką niedogodnością.

Kolejna rzecz to dodatkowe korzyści, jakie możemy uzyskać wraz z uruchomieniem konta. Jeśli np. zależy nam na zastrzyku gotówki bezpośrednio po otwarciu rachunku, warto rozważyć oferty, w których już od początku mamy dostęp do limitu debetowego. Jeśli równocześnie z wykonywaniem codziennych transakcji finansowych mamy zamiar oszczędzać, warto wybrać konto z oprocentowaniem od zgromadzonych środków. Dla niektórych zaś osób przydatne okaże się konto z ubezpieczeniem i pakietem medycznym – grunt to dopasować rachunek do własnych potrzeb.

Udostępnij ten artykuł
  • gplus

Komentarze