Jak wybrać najlepszy dom maklerski?

Inwestowanie na giełdzie staje się coraz popularniejszym sposobem na pomnażanie kapitału własnego. Zanim zdecydujemy się na założenie własnego rachunku, warto rozeznać, który dom maklerski jest w stanie zaoferować nam najlepsze warunki.

Wybór domu maklerskiego to pierwsze zadanie, przed jakim staje każdy początkujący gracz. Czym sugerować się szukając pośrednika, który będzie realizował nasze giełdowe zlecenia? Po pierwsze – kwestią kosztów. Dotyczy ona zarówno corocznych opłat za prowadzenie rachunku, jak również samych prowizji za konkretne zlecenia. W niektórych biurach koszt prowadzenia rachunku jest darmowy. Szukając optymalnego biura maklerskiego warto wziąć pod uwagę kwotę kapitału, jakim zamierzamy obracać i wybrać najbardziej opłacalną opcję. Poszczególne domy maklerskie różnią się też wysokością minimalnych wpłat początkowych. Przykładowo, może to być kwota 5 000 zł, ale i 500 zł. Niektóre domy są na tyle elastyczne, że nie wymagają żadnej kwoty minimalnej przy uruchamianiu rachunku.

Po drugie – typy rachunków i rodzaje zleceń, jakie można składać. Inwestowanie w akcje, obligacje, a może w waluty? Zlecenia stop loss, stop limit, zlecenia z limitem ceny, po każdej cenie, a może zlecenia po cenie rynkowej? Parametry konta w domu maklerskim powinny być ściśle dopasowane do indywidualnych potrzeb każdego inwestora.

Po trzecie – szybkość działania domu maklerskiego, biegłość i kompetencja maklerów. Każdy mniej i bardziej zaawansowany giełdowy gracz zgodzi się co do jednego – wolno i mało sprawnie funkcjonujący dom maklerski to czynnik, który w bardzo negatywny sposób odbija się na procesie inwestowania. Ponieważ gra na giełdzie to proces wymagający refleksu, szybkości, precyzji, wybierajmy domy maklerskie o nieposzlakowanej opinii, jeżeli chodzi o realizowanie zleceń i obsługę klienta.

Po czwarte – dostęp do materiałów pomocniczych. Najbardziej cenione są te domy maklerskie, w których można spotkać się z regularnie udostępnianymi fachowymi raportami, zestawieniami, opracowaniami. Organizowanie szkoleń oraz wydawanie ciekawych e-booków jest dodatkowym atutem.

Udostępnij ten artykuł
  • gplus

Komentarze