Jak wybrać najlepszy kredyt gotówkowy?

Jeśli planujesz większe wydatki, a nie masz wolnych oszczędności, dobrym rozwiązaniem może być zaciągnięcie kredytu gotówkowego. Zanim jednak weźmiesz kredyt, upewnij się, że korzystasz z najlepszej oferty.

Gdy porównujesz w sklepie różne produkty o takiej samej jakości, prawdopodobnie starasz się zawsze wybrać najtańszy. Podobnie powinieneś/aś postępować z kredytami gotówkowymi. Po zaciągnięciu kredytu tak naprawdę nie ma różnicy, z którego banku korzystasz, dlatego najlepszy kredyt to ten najtańszy.

 

Na co zwrócić uwagę?

Ze względu na specyfikę produktów bankowych, w szczególności kredytów, zazwyczaj trudno jest na pierwszy rzut oka ocenić, ile tak naprawdę one kosztują i który jest najtańszy. Z pomocą przychodzi ustawodawca, wymuszający na bankach podawanie w reklamach kredytów konsumenckich informacji o rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania (RRSO) i całkowitym koszcie kredytu dla reprezentatywnego przykładu. Na podstawie tych informacji można dokonać wstępnej selekcji ofert kredytowych. W tym celu warto skorzystać z rankingu kredytów gotówkowych – zaprezentowane w nim są najlepsze obecnie dostępne oferty, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Który kredyt jest najtańszy?

Najtańszy kredyt to ten, który ma najniższe RRSO. Dlaczego nie ten, który ma najniższy całkowity koszt kredytu (w końcu tak sugerowałaby nazwa)? Po pierwsze, wyniki porównania według obu tych parametrów (o ile kwota kredytu jest taka sama) powinny być zbieżne. Po drugie, podawane przez banki reprezentatywne przykłady często różnią się między sobą, zarówno kwotą kredytu, jak i okresem kredytowania. Z tego powodu sumy obliczone na podstawie całkowitego kosztu kredytu są zupełnie nieporównywalne. Inaczej jest z RRSO – ten parametr jest niezależny od tych zmiennych i można za jego pomocą porównywać różne oferty.

 

Jak sobie z tym poradzić?

Niemniej jednak najlepiej jest samodzielnie przeliczyć całkowity koszt kredytu i RRSO dla różnych ofert. Pomoże nam w tym kalkulator RRSO do ściągnięcia dostępny tutaj. Aby z niego skorzystać, wystarczy wpisać podstawowe parametry kredytu, jaki chcesz wziąć – kwotę, okres i warunki cenowe (znajdziesz te informacje w ofercie lub uzyskasz je od konsultanta danego banku). Możesz także wybrać między ratami stałymi (większa zdolność kredytowa) oraz malejącymi (niższy całkowity koszt kredytu).

Warto podkreślić, że w szczególności przy kredytach gotówkowych należy baczną uwagę zwrócić na koszty prowizji i koszty dodatkowe. Banki zazwyczaj prezentują w ofertach dość niskie oprocentowanie, ale rekompensują je sobie innymi opłatami. Poza prowizją trzeba również pamiętać o kosztach ubezpieczenia na życie. Czasami jest ono przydatne, ale warto upewnić się, że nie jest koszmarnie drogie.

Udostępnij ten artykuł
  • gplus

Komentarze