Jak wybrać polisę emerytalną?

Większość polskich emerytów - w przeciwieństwie do niemieckich, duńskich czy brytyjskich - przeważnie spędza czas w dom i żyje stosunkowo skromnie. Coraz popularniejszy staje się jednak pogląd, że czas na emeryturze powinno się wykorzystywać lepiej i realizować marzenia czy ambicje.

Żeby móc wcielać w życie swoje plany i rozwijać zainteresowania, nieodzowne jest posiadanie środków finansowych, które pozwolą na realizację tych celów. Tymczasem sytuacja polskich emerytów, chociaż systematycznie się polepsza, rzadko pozwala na większe wydatki. Dlatego też o przyszłej emeryturze należy pomyśleć odpowiednio wcześniej, na długo przed osiągnięciem stosownego wieku. Nikt nie podaruje nam specjalnych dodatków do niskiego świadczenia - pieniądze na jego uzupełnienie trzeba zgromadzić samemu. A ponieważ istotą oszczędzania jest jego systematyczność i długotrwałość, im wcześniej zaczniemy odkładać na emeryturę, tym lepiej.

 

Jedną z najpopularniejszych form gromadzenia kapitału na przyszłość są tak zwane polisy emerytalne. Są to na ogół produkty łączące ubezpieczenie na życie z funkcją gromadzenia pieniędzy i ich pomnażania drogą inwestycji. Ich specyficzna struktura sprawia, że wyższa suma ubezpieczenia oznacza zazwyczaj mniej środków na inwestycje. Trzeba zatem dokładnie przeanalizować dostępne na rynku oferty oraz zastanowić się nad proporcjami między częścią ochronną a inwestycyjną. Warto też zwrócić uwagę na koszty polisy, uważnie przeglądając tabelę opłat i prowizji oraz warunki dotyczące wypadków szczególnych – np. konieczności wycofania zgromadzonych pieniędzy przed upływem określonego terminu lub po paru latach w przypadku polis bezterminowych.

Udostępnij ten artykuł
  • gplus

Komentarze