Jak zadbać o własną emeryturę?

Z tego, że emerytury oferowane przez państwo są niskie, wszyscy doskonale zdają sobie sprawę. Jeśli więc nie chcemy na starość znaleźć się w patowej sytuacji, pozbawieni w gruncie rzeczy środków do życia, powinniśmy zatroszczyć się o emeryturę sami. Co właściwie możemy zrobić w tym celu?

Przede wszystkim – odkładać

Aby emerytura była wyższa, warto odkładać dodatkowe kwoty. Im więcej uda nam się odłożyć, tym większymi pieniędzmi będziemy dysponować w przyszłości. Kwoty nie muszą być bardzo wysokie, ale niezmiernie ważne jest, aby były odkładane regularnie. Można w tym celu nawiązać współpracę z jakimś funduszem emerytalnym z tzw. „trzeciego filaru”. Fundusze te nie tylko przechowają nasze środki i zadbają o wypłaty po przejściu na emeryturę, ale również ulokują je tak, aby w miarę możliwości pomnożyć zyski.

 

Im wcześniej, tym lepiej

Im wcześniej rozpoczniemy odkładać na emeryturę, tym większymi kwotami będziemy rozporządzać w przyszłości i tym mniej będzie wynosiła comiesięczna składka. Zgodnie z wyliczeniami ekspertów powinno się od ok. trzydziestego roku życia odkładać co miesiąc nieco ponad 200 zł, jeśli chcemy, aby nasza emerytura była wyższa o 1000 zł. Dla 40-latka wysokość składki niezbędnej do uzyskania tej samej kwoty wyniesie już prawie 400 zł. Różnice są więc znaczne. Istotny jest też fakt, że nasze środki odłożone w funduszu będą na siebie znacznie dłużej pracować, czyli również zysk z oprocentowania będzie większy. Wszystko to bardzo wyraźnie przełoży się na ostateczną kwotę naszych świadczeń emerytalnych.

 

Inwestować

Jeśli należymy do osób zdyscyplinowanych finansowo i zorientowanych w mechanizmach rynkowych, nie musimy korzystać z pomocy funduszy emerytalnych. Możemy zainwestować samodzielnie i np. odłożyć pieniądze na lokatę, zakupić jednostki funduszu inwestycyjnego lub obligacje albo zdecydować się na jakiś produkt strukturyzowany, który zarazem zabezpieczy większą część oszczędności i da nam szansę na pomnożenie kwoty w okresie hossy.

 

Udostępnij ten artykuł
  • gplus

Komentarze