Jakie podatki zapłacimy kupując samochód?

Zanim zaczniemy cieszyć się nowym nabytkiem w postaci zakupionego właśnie samochodu, trzeba najpierw, w terminie nie dłuższym niż 14 dni od momentu spisania umowy kupna-sprzedaży, wywiązać się z obowiązku podatkowego.

Generalna zasada jest taka, że obowiązek podatkowy spoczywa na kupującym. Dotyczy  on przede wszystkim transakcji, w których nabywamy pojazd od osoby fizycznej, a wartość nabytku przekracza 1000 zł. Podatek należy uiścić korzystając z formularza PCC dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych. Z tego obowiązku zwolnione są tylko niektóre kategorie osób niepełnosprawnych, nie dotyczy on również sytuacji, gdy kupujemy auto od firmy, niezależnie od tego, czy jest ona lub nie płatnikiem VAT. W pozostałych przypadkach podatek jest obowiązkiem kupującego i wynosi 2% ceny pojazdu.

Warto przy tym zaznaczyć, że nie ma sensu próba oszukania fiskusa poprzez celowe zaniżanie ceny samochodu, bowiem jeśli będzie ona rażąco odbiegać od przeciętnych cen rynkowych, zostaniemy najpewniej i tak wezwani przez urząd skarbowy do dokonania korekty i uiszczenia niedopłaty. Jeśli zaś nie złożymy deklaracji PCC i nie zapłacimy podatku, a urząd skarbowy o tym się dowie, grozi nam nie tylko konieczność zapłaty podatku z odsetkami, ale i mandat o wartości do 2 tysięcy złotych.

Jeżeli kupujemy nowy samochód w salonie, to sprzedawcą jest przedsiębiorca, a zatem otrzymujemy jedynie fakturę VAT albo VAT marża i jesteśmy zwolnieni od obowiązku zapłaty podatku PCC. Nieco inaczej wygląda sytuacja nabycia auta w komisie samochodowym. Gdy sprzedawcą podanym w umowie jest osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, na przykład właściciel komisu, nie mamy obowiązku zapłacenia PCC, ale może pojawić się konieczność uiszczenia akcyzy. Ma to miejsce wówczas, gdy sprowadzony z zagranicy samochód nie został dotąd zarejestrowany w Polsce. Wtedy nabywca musi dokonać rejestracji oraz złożyć w Izbie Celnej odpowiednią deklarację i zapłacić podatek akcyzowy. Jego wysokość zależy od pojemności silnika, dla samochodów o pojemności do 2000 cm jest to 3,1% ceny pojazdu, dla aut powyżej 2000 cm  to 18,6% ceny samochodu.

Udostępnij ten artykuł
  • gplus

Komentarze