Karta kredytowa czy debetowa?

Między kartą debetową a kredytową istnieje zasadnicza różnica. Jaka? Kiedy warto zdecydować się na posiadanie karty kredytowej, a kiedy „debetówka” wystarczy?

Karta debetowa to najbardziej uniwersalny produkt dołączany do kont bankowych. Za jej pomocą wypłacimy w bankomacie środki, które posiadamy na rachunku, w tym środki własne, środki z przyznanego kredytu lub limitu debetowego. Karta debetowa jest integralnym składnikiem danego konta i nie jest możliwe korzystanie z niej np. w momencie zamknięcia rachunku albo w przypadku braku środków dostępnych na koncie.

Za pomocą karty debetowej zrealizujemy też transakcje bezgotówkowe. Do najbardziej popularnych operacji tego typu należą płatności za zakupy lub usługi. Coraz więcej osób docenia wygodę związaną z płaceniem kartą w sklepach i punktach usługowych. Jednak karta debetowa może służyć także innym transakcjom bezgotówkowym, mianowicie zakupom przez Internet. Kupując produkt w sklepie online, zamiast zwykłego przelewu, możemy wybrać bezpośrednią płatność kartą. Jednak warto wiedzieć, że nie każda karta debetowa nadaje się do tego typu płatności. Musi być wyposażona w wypukły numer oraz 3-cyfrowy kod CVV2 lub CVC2, który można znaleźć na odwrocie karty.

Główną cechą odróżniającą kartę kredytową od debetowej jest to, iż w przypadku tej pierwszej nie korzystamy z pieniędzy, które mamy zgromadzone na koncie, ale z pieniędzy pożyczonych od banku. Toteż płacąc w sklepie kartą kredytową, nie znikną nam środki z konta, ale pieniądze za zakupy będziemy musieli bankowi oddać. Na kartę kredytową warto zdecydować się, jeśli od czasu do czasu brakuje nam pieniędzy na wydatki. Posiadając taką kartę możemy swobodnie zapłacić za dane produkty bez konieczności sięgania po kredyt gotówkowy lub chwilówkę. Zaletą kart kredytowych jest to, iż w ich przypadku zawsze mamy do czynienia z tzw. okresem bezodsetkowym. Jeśli spłacimy należność przed jego upływem, nie zostaną nam naliczone żadne odsetki - będziemy musieli oddać dokładnie tyle, ile wyniosła kwota naszych zakupów. Uwaga, okres bezodsetkowy nie dotyczy wypłat z bankomatu - pobieranie gotówki z karty kredytowej jest bardzo nieopłacalne i łączy się z wysokim oprocentowaniem.

Udostępnij ten artykuł
  • gplus

Komentarze