Karta kredytowa - ważne pojęcia

Karta kredytowa to jeden z najpopularniejszych produktów finansowych oferowanych przez banki. Klient w ramach limitu kredytowego ustalonego na karcie ma prawo do korzystania ze środków pieniężnych banku. Z kartą kredytową wiąże się wiele pojęć, które warto przybliżyć.

Czym jest karta kredytowa?

Zanim zaczniemy tłumaczyć pojęcia związane z kartą kredytową, określimy najpierw, czym dokładnie jest ta karta. Najprościej rzecz ujmując, jest to kawałek plastiku, za pomocą którego możemy dokonywać transakcji bezgotówkowych w ramach limitu określonego w umowie z bankiem. Limit ten zależny jest od comiesięcznych dochodów, zdolności kredytowej oraz historii BIK klienta. Ważną kwestią jest fakt, iż klient nie musi posiadać pieniędzy na koncie osobistym, by móc dokonywać transakcji. Gotówka pożyczana jest z banku w ramach wyżej wspomnianego limitu.

 

Limit na karcie kredytowej

Bank na podstawie naszych comiesięcznych zarobków, zdolności kredytowej oraz historii w BIK określa limit, w ramach którego możemy pożyczać pieniądze. Przykładowo, jeżeli bank wyznaczył limit na 20 tysięcy złotych, oznacza to, że możemy pożyczyć z banku maksymalnie taką właśnie kwotę.

 

Czym jest okres bezodsetkowy?

Główną zaletą kart kredytowych jest okres bezodsetkowy. To czas, w którym bank nie nalicza żadnych odsetek od wykorzystanego limitu karty kredytowej. Okres ten można podzielić na dwa cykle. Pierwszy nazywany jest cyklem rozliczeniowym i trwa około 30 dni. Kończy się podsumowaniem wszystkich transakcji dokonanych przez klienta. Drugi cykl to tak zwany grace period, który trwa od 20 do 30 dni. W tym czasie należy spłacić całe swoje zadłużenie, aby uniknąć odsetek, które w przypadku kart kredytowych mogą być bardzo wysokie. Jeżeli wszystkie zobowiązania zostaną spłacone w terminie, klient będzie musiał oddać dokładnie taką samą kwotę, jaką pożyczył.

 

Uwaga na transakcje gotówkowe!

Transakcje tego rodzaju nie są wliczane do okresu bezodsetkowego. Za wypłatę z bankomatu bank naliczy prowizję na poziomie kilku procent i od razu zacznie naliczać odsetki. Przykładowo, jeżeli wypłacimy z bankomatu 1000 zł, to za tę operację będziemy musieli z miejsca zapłacić ok. 30-40zł. Do tego oczywiście dochodzą odsetki.

 

Prowizja

Prowizją nazywamy opłatę za wyrobienie karty kredytowej. W przypadku standardowych kart banki przeważnie nie pobierają żadnych opłat.

 

Odsetki

To największa zmora kart kredytowych. Odsetki są naliczane, jeżeli klient nie ureguluje należnego długu na karcie kredytowej podczas wspomnianego wyżej okresu bezodsetkowego.

Udostępnij ten artykuł
  • gplus

Komentarze