Kiedy trzeba płacić podatki od sprzedaży przez internet?

Sprzedaż przez internet jest bardzo powszechna. W ten sposób działają nie tylko przedsiębiorcy, lecz także osoby prywatne. Kiedy ilość sprzedawanych przedmiotów staje się znaczna, zaczynamy się zastanawiać nad kwestią opodatkowania tych transakcji...

Sprzedaż przez internet staje się z roku na rok coraz popularniejsza. Jeśli prowadzimy działalność gospodarczą, której profilem jest e-handel, sprawa jest prosta: płacimy standardowy podatek od dochodu oraz podatek VAT. Sytuacja wygląda nieco inaczej wśród osób nieprowadzących działalności – niektóre z nich sprzedają duże ilości towarów, nawet nie myśląc o kwestiach podatkowych. Tymczasem może się to wiązać z ryzykiem udzielenia kar przez Urząd Skarbowy.

 

Portale internetowe o charakterze aukcyjnym to miejsca, w których swoje produkty oferują osoby prywatne sporadycznie wystawiające na licytację nieprzydatne przedmioty, osoby prywatne sprzedające duże ilości produktów w sposób regularny oraz przedsiębiorcy zajmujący się e-handlem. Środkowa grupa osób najczęściej jest tą narażoną na kary Urzędu Skarbowego za nieodprowadzanie podatków. Przepisy w tej kwestii są jasne – wyraźnie mówią o tym, że jeżeli ktoś zajmuje się sprzedażą w sposób systematyczny i zorganizowany, czerpiąc z tego profity finansowe, zobowiązany jest do założenia działalności gospodarczej, która łączy się z obowiązkiem uiszczania podatków. Jeśli więc nasza sprzedaż polega na okazjonalnym wystawianiu domowych przedmiotów, nie musimy martwić się o podatki. Jeśli jednak prowadzimy aukcje regularnie, sprzedając większą ilość produktów, musimy liczyć się z obowiązkiem podatkowym.

Udostępnij ten artykuł
  • gplus

Komentarze