Konto oszczędnościowe a lokata bankowa - podobieństwa i różnice

Konta oszczędnościowe i lokaty należą do najbezpieczniejszych produktów oszczędnościowych. Za bezpieczeństwo naszych środków odpowiada Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Konta oszczędnościowe, jak i lokaty bankowe są do siebie podobne, ale i różnią się między sobą.

Zacznijmy od tego, ile na takich lokatach czy kontach oszczędnościowych możemy zarobić. Otóż stopy procentowe są dziś wyjątkowo niskie. Jest to świetna wiadomość dla osób pożyczających, ale nie dla oszczędzających, ponieważ oprocentowanie lokat czy kont bankowych wynosi dziś od 1 do 4%. Zarobek na tych produktach nie będzie więc wysoki. Warto jednak z nich korzystać, chociażby ze względu na bezpieczeństwo środków i ochronę przed inflacją.

 

Konto oszczędnościowe - duża elastyczność

Konto oszczędnościowe to oprocentowane konto bankowe, które najczęściej jest naszym kontem dodatkowym. Na konto oszczędnościowe można wpłacać pieniądze w dowolnym momencie, wypłacać również. To właśnie różni je od lokaty bankowej. Konta oszczędnościowe są najczęściej darmowe, a przynajmniej takie być powinny, gdyż chodzi nam tu o oszczędzanie i zysk, a nie o utratę środków. Przelewy z konta oszczędnościowego najczęściej również są darmowe, jednak z pewnymi ograniczeniami, np. jedna wypłata środków z konta oszczędnościowego w miesiącu jest darmowa, a kolejne płatne. Dlatego jeśli często wypłacamy środki z naszego konta oszczędnościowego, warto rozejrzeć się za produktem, który będzie całkowicie darmowy. Takim produktem jest np. konto oszczędnościowe w ING, w którym wszystkie przelewy wewnętrzne są darmowe. Konta oszczędnościowe są niżej oprocentowane niż lokaty. Gromadzenie oszczędności na koncie oszczędnościowym będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie mają problemów z oszczędzaniem.

Ciekawą odmianą kont oszczędnościowych są programy automatycznego oszczędzania, w ramach których przy każdym dokonanym przez nas zakupie odkładane są na specjalne konto oszczędnościowe niewielkie sumy.

Tutaj porównasz konta oszczędnościowe i lokaty.

 

Lokata terminowa - zamrożenie środków

Lokata bankowa to depozyt pieniężny, który wpłacamy do banku na określony czas w zamian za wypłacane nam na koniec odsetki. Środki na lokacie bankowej zostają na pewien okres zamrożone; oznacza to, że nie możemy ani do nich dopłacać, ani ich wypłacać. Jeśli wypłacimy pieniądze przed terminem przewidzianym w umowie, utracimy wszystkie odsetki. Zaletą lokat bankowych jest wyższe oprocentowanie niż w przypadku kont oszczędnościowych. Są one świetnym rozwiązaniem dla osób, której mają duży kłopot z oszczędzaniem.

Zarówno lokaty bankowe, jak i konta oszczędnościowe są ciekawym udogodnieniem. Najważniejsze, aby nie trzymać pieniędzy w skarpecie, gdyż nawet jeśli na obu produktach za wiele nie zaoszczędzimy, to przynajmniej nasze oszczędności nie stracą na wartości.

Udostępnij ten artykuł
  • gplus

Komentarze