Kredyt dla firm – czym się kierować przy wyborze?

Zawarcie umowy kredytowej z bankiem jest zawsze decyzją poważną i brzemienną w długofalowe skutki. Dlatego przed złożeniem podpisu należy kilka razy zastanowić się nad wybranym pożyczkodawcą. Zwłaszcza jeśli kredyt bierzemy „na firmę”.

Dla wielu przedsiębiorców kredyt gotówkowy może być jedyną szansą na to, aby rozwinąć skrzydła. Pamiętać jednak należy, że jest to zobowiązanie długoterminowe (może sięgać nawet 20 lat). Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze oferty?

 

Na co, a przede wszystkim z jaką gwarancją dla banku?

Wiele banków oferuje firmom zawrotne sumy w ramach ofert kredytowych; ich przeznaczeniem ma być rozwój przedsiębiorstwa: zakup sprzętu, oprogramowania, poszerzenie obszaru działalności (np. poprzez nabycie nowych budynków). W ramach zabezpieczenia banki domagają się najczęściej przeniesienia działalności, weksla in blanco lub wpisu hipoteki do księgi wieczystej.

Oczywiście zawsze możesz podjąć próbę wynegocjowania jak najbardziej korzystnych dla ciebie warunków, np. ustalić dogodny okres spłaty lub karencji. Taki kredyt można też wykorzystać do spłaty poprzednich zobowiązań.

Co ważne, banki mogą zastrzec sobie prawo do kontrolowania poczynań finansowych kredytobiorcy. Ważne jest, aby pieniądze były spożytkowane zgodnie z umową, tzn. aby rzeczywiste wydatki pokrywały się z prognozami nakreślonymi w umowie.

Porównywarkę kredytów dla firm znajdziesz m.in. na: http://www.totalmoney.pl/porady/finanse-dla-firm.

 

Co zamiast kredytu?

Po pierwsze, kredyt obrotowy. Czyli taki, który udzielany jest na bieżące potrzeby przedsiębiorstwa: zakup towarów, surowców czy materiałów. Wysokość takiego kredytu zależna jest od ogólnej kondycji finansowej firmy lub jej średnich obrotów.

Po drugie, kredyt w rachunku bieżącym. To bardzo wygodne wyjście, zarówno pod względem funkcjonalności, jak i ceny. Największym jego plusem jest fakt, że pieniądze mamy zawsze pod ręką. Poza tym odsetki nie są naliczane od całej kwoty kredytu, a jedynie od środków, które wykorzystamy. Kredyt w rachunku bieżącym najczęściej przyznawany jest na rok, ale w większości przypadków istnieje możliwość odnowienia go. Niewątpliwie atutem w tym przypadku jest to, że przedsiębiorca po fundusze może sięgnąć w każdej chwili, bez konieczności załatwiania formalności.

Po trzecie, otwarta linia kredytowa, która w specyfikacji nie różni się zbytnio od opisywanego wyżej rachunku bieżącego. Jedyna róznica polega na tym, że prowadzi się ją w otwartym rachunku bankowym, co w praktyce oznacza, że wpływy firmy nie zmieniają bieżącego salda zadłużenia. Oprocentowanie może być stałe lub zmienne – ale zawsze z uwzględnieniem stawki WIBOR (referencyjna stawka oprocentowania na polskim rynku międzybankowym).

Udostępnij ten artykuł
  • gplus

Komentarze