Kredyt gotówkowy czy celowy - który wybrać?

W czasach wszechogarniającego konsumpcjonizmu coraz częściej potrzebujemy mniejszego lub większego wsparcia finansowego. Dodatkowe środki zawsze się przydadzą, możemy je przeznaczyć na doraźne potrzeby lub nieprzewidziane wydatki.

Przed zaciągnięciem kredytu należy postawić sobie pytanie, czy ma to być kredyt gotówkowy, czy też celowy. Oba te rodzaje różnią się między sobą warunkami przyznawania, kosztami oraz oprocentowaniem. Na jaki kredyt powinniśmy się więc zdecydować, szukając dodatkowej gotówki? Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, przede wszystkim dlatego, że linia kredytowa dopasowywana jest do naszych indywidualnych możliwości finansowych. Dlatego też zanim podpiszemy umowę, powinniśmy dokładnie przeanalizować jej warunki, a przedtem zapoznać się z alternatywnymi ofertami dostępnymi na rynku.

 

Kredyt gotówkowy – czym się charakteryzuje?

To chyba najbardziej rozpoznawalna (poza cieszącymi się ostatnio dużą popularnością „chwilówkami”)  i lubiana przez Polaków forma kredytowania. Jak się okazuje, może to być idealne wsparcie dla naszego portfela. Bank po sprawdzeniu zdolności kredytowej kredytobiorcy przelewa pieniądze na jego konto, nie wywiadując się przy tym o cel, na jaki zamierza on przeznaczyć pozyskane środki. Jest to, zdaje się, największa zaleta kredytu gotówkowego. Nie jest on jednak tak idealny, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Pierwsze, co rzuca się w oczy, to masa formalności, z którymi musimy sobie jakoś poradzić, zanim w ogóle zaczniemy starać się o przyznanie pieniędzy. Kolejną wadą, w porównaniu do innych możliwości kredytowania, jest wysokie oprocentowanie.

 

Kredyt celowy – wady i zalety

Tu sprawa wygląda zgoła inaczej. Kredyt celowy, najprościej rzecz ujmując, jest zobowiązaniem finansowym, które zaciągamy na konkretny cel, co w praktyce oznacza, że przy składaniu wniosku o kredyt będziemy musieli dokładnie określić, na co spożytkujemy przyznaną nam gotówkę – niezależnie od tego, czy będzie to rodzinna wycieczka, sprzęt komputerowy do  biura, czy też nowy samochód.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wszystkie wydatki, które zostaną uwzględnione w umowie o kredyt celowy, trzeba będzie udokumentować – fakturą lub paragonem. Zdarzają się sytuacje, w których bank nie przekazuje gotówki bezpośrednio do rąk klienta, lecz przelewa ją na konto firmy czy też organizacji, z którą zamierza on zawrzeć transakcję.

Największą zaletą tego rodzaju kredytowania jest korzystne oprocentowanie, wynikające stąd, że zakupione przez nas dobra stanowią często dodatkowe zabezpieczenie kredytu.

Kredyt celowy pociąga wprawdzie za sobą jeszcze więcej formalności niż gotówkowy, ale w ogólnym rozrachunku jest to idealna opcja dla tych, którzy mają jasno określone cele.

 

Podsumowując

To, jaki kredyt będzie dla nas najlepszy, uzależnione jest od naszych indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych. Jeżeli chcemy załatać chwilową dziurę w budżecie, dobrym rozwiązaniem będzie kredyt gotówkowy, jeśli natomiast potrzebujemy gotówki na zakup sprzętu komputerowego czy samochodu, najlepiej będzie wziąć kredyt celowy.

Warto pamiętać, że poszczególne banki stawiają kredytobiorcom różne warunki kredytowania, dlatego zanim zdecydujemy się na podpisanie umowy z konkretną instytucją, dobrze będzie sprawdzić także oferty podmiotów konkurencyjnych. W dzisiejszych czasach można to zrobić, nie ruszając się sprzed monitora, dzięki pomocy internetowych porównywarek kredytowych – więcej na ten temat znajdziecie tutaj. Dzięki porównywarkom znajdziesz najlepszy dla siebie kredyt.

Udostępnij ten artykuł
  • gplus

Komentarze