Od czego zależy zysk z lokaty?

Podejmując decyzję o założeniu lokaty i ulokowaniu na niej swoich oszczędności, każdy z nas chciałby, rzecz jasna, aby wiązało się to z osiągnięciem możliwie jak największego zysku. Czy jednak wiemy, od czego dokładnie zależy zysk z lokaty i co zrobić, aby ten zysk był jak największy?

Odpowiedź na pierwsze pytanie jest względnie prosta. Zysk z lokaty wiąże się bezpośrednio z wysokością oprocentowania. I o ile w przypadku kredytów (gdy bank nam pożycza pieniądze) najkorzystniej dla klienta jest mieć jak najniższe oprocentowanie, to w przypadku lokat (gdy to my pożyczamy bankowi pieniądze) im oprocentowanie wyższe, tym lepsze, bo wyższy procent to wyższe odsetki, a wyższe odsetki przekładają się na wyższy zysk. Jeśli chodzi o zysk nominalny, znaczenie ma także długość lokaty. Co logiczne, przy tym samym oprocentowaniu w skali roku lokata dłuższa zapewni wyższy zysk. Tyle filozofii, jeśli chodzi o odpowiedź na pytanie pierwsze.

 

Jak znaleźć najlepsze lokaty?

Ale co zrobić, by zysk z lokaty był jak największy? Odpowiedź na to pytanie również nie wydaje się trudna. Należy skupić się na znalezieniu lokaty, która w danej chwili będzie się charakteryzowała najlepszymi warunkami na rynku. Pomoże w tym portal http://lokaty-bankowe.edu.pl/. Nie jest bowiem sztuką otworzyć lokatę w pierwszym lepszym banku (często tam, gdzie posiadamy ROR). Z pewnością to wygodne rozwiązanie (wiele produktów w jednym miejscu), jednakże pójście na łatwiznę z reguły jest nieopłacalne.

O wiele lepiej wykazać się odrobiną wysiłku (co w dobie internetu i dostępnych od ręki porównywarek lokat jest banalnie proste), aby w krótkim czasie przefiltrować oferty kilkunastu głównych banków celem wybrania najkorzystniejszej opcji. Dobrze oprocentowana lokata sprawi, że wartość naszego pieniądza nie spadnie z upływem czasu, jak to jest w przypadku trzymania oszczędności w domowej skarpetce. Bardzo dobrze oprocentowana lokata zapewni zysk również w ujęciu realnym (m. in. po uwzględnieniu inflacji), co w obecnej chwili (niskie stopy procentowe) jest wbrew pozorom nie lada wyczynem. Konkludując, zysk z lokaty zależy przede wszystkim od rynku (aktualnie dostępnych ofert), a także od nas samych – powinniśmy z wielu dostępnych produktów wybrać ten najlepszy, a nie pierwszy z brzegu.

Udostępnij ten artykuł
  • gplus

Komentarze