Oszczędzanie pieniędzy - czy konto oszczędnościowe to dobra opcja?

Konto oszczędnościowe to jeden z podstawowych produktów finansowych, który pozwoli nam na bezpieczne przechowywanie i pomnażanie swoich pieniędzy. Pieniądze, które znajdują się na koncie i są oprocentowane, możemy wypłacać w dowolnym momencie.

Konto oszczędnościowe – co to jest?

Konto oszczędnościowe łączy ze sobą zalety RORu (rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy) oraz lokaty. Różnica między tym kontem a lokatą jest taka, że pieniądze na koncie możemy w dowolnym momencie wypłacić. Od RORu różni się tym, że już nawet złotówka wpłacona na konto będzie na nas pracowała (porównaj konta oszczędnościowe tutaj).

 

Konto oszczędnościowe – zalety

Wiele osób zastanawia się, czy warto założyć takie konto. Poniżej prezentujemy listę zalet płynących z założenia konta oszczędnościowego.

 1. Oprocentowanie na koncie oszczędnościowym jest bardzo podobne do oprocentowania na lokacie
 2. Jeżeli potrzebujemy nagłego zastrzyku gotówki, możemy bez żadnych konsekwencji wypłacić sumę, jakiej potrzebujemy – w przypadku przedwczesnej wypłaty z lokaty tracimy wypracowane oprocentowanie.
 3. W każdym momencie możemy wpłacić dodatkowe pieniądze na konto, dzięki czemu powiększymy nasze oszczędności, a tym samym kwotę, jaka będzie na nas pracowała.
 4. Zysk – pieniądze pracują dla nas już od momentu pierwszej wpłaty na konto.
 5. Ochrona przed inflacją – odkładając pieniądze na koncie oszczędnościowym, nie musimy się martwić o skutki inflacji, bowiem oszczędności na koncie to produkty oprocentowane.
 6. Łatwość założenia konta – w dzisiejszych czasach banki umożliwiają ekspresowe założenie konta oszczędnościowego. Wniosek można złożyć w siedzibie banku lub przez internet
 7. Większość kont jest bezpłatna – oznacza to, że nie zapłacimy za otworzenie konta ani za jego prowadzenie (nie dotyczy to prowizji za wypłaty i przelewy).

Niestety konto oszczędnościowe ma również swoje wady - i z nimi również warto się zapoznać przed podjęciem decyzji.

 

Konto oszczędnościowe - wady

 1. Większość kont pozwala na bezpłatną wypłatę środków raz w miesiącu. Każda kolejna transakcja jest płatna.
 2. Dla osób, które mają problem z oszczędzaniem, swobodny dostęp do gotówki może utrudnić gromadzenie pieniędzy.
 3. Oprocentowanie – choć kuszące i często dorównuje lokatom, to jednak większość banków oferuje niższe oprocentowanie, które może stale się zmieniać w zależności od bieżącej sytuacji na rynku.

 

Konto oszczędnościowe – czy warto zakładać?

Oczywiście, że tak. Nawet jeżeli masz do odłożenia 100 zł czy 1000 zł - to i tak warto! Nawet jeżeli nie zarobisz wiele na odsetkach, to wyrobisz w sobie nawyk oszczędzania, co będzie miało wpływ na wszystkie Twoje fundusze, a nie tylko te na koncie. Jeżeli jednak do odłożenia masz większą sumę – to tym bardziej warto! Oprocentowanie jest niższe od tego, które oferują nam lokaty, ale w zamian mamy możliwość wypłaty swojej gotówki w dowolnym momencie bez utraty wypracowanego oprocentowania.

Podsumowując – tak, warto założyć konto oszczędnościowe, niezależnie od tego, ile chcemy zaoszczędzić.

Udostępnij ten artykuł
 • gplus

Komentarze