Plusy i minusy kredytu odnawialnego

Wbrew obiegowej opinii kredyt odnawialny nie jest równoznaczny z debetem. Usługa ta jest bezpośrednio powiązana z rachunkiem bankowym i oznacza możliwość automatycznego zadłużania się do kwoty kredytu odnawialnego po wykorzystaniu wszystkich dostępnych środków finansowych.

Zalety kredytu odnawialnego

Największym plusem tego produktu finansowego jest wygoda – aby się zadłużyć, nie musimy podpisywać żadnej umowy ani uczestniczyć w długim i czasochłonnym procesie weryfikacyjnym. Wystarczy, że podejmiemy pieniądze. Ponadto istotna jest specyfika tej formy zadłużania – odsetki nie są tu naliczane od wartości kredytu odnawialnego, ale od kwoty, którą faktycznie podejmiemy. Np. jeśli mamy kredyt odnawialny w wysokości 2000 zł, a podejmiemy 500 zł – odsetki będą naliczane od tej drugiej kwoty, koszt pożyczki będzie więc znacznie mniejszy.

 

Wady kredytu odnawialnego

Kredyty odnawialne cechuje niewielka dostępność – z takiej usługi może w praktyce skorzystać tylko ktoś, kto ma czystą historię kredytową i kto jest w stanie zagwarantować regularne wpłaty na konto. Mimo że posiadacz kredytu odnawialnego nie będzie weryfikowany przed zaciągnięciem zobowiązania, musi przejść procedurę weryfikacyjną, zanim otrzyma dostęp do takiej usługi. Ktoś, kto zarabia stosunkowo niewiele, najprawdopodobniej otrzyma odpowiedź odmowną. Ponadto korzystanie z kredytu odnawialnego rekomendowane jest tylko dla osób powściągliwych w wydawaniu pieniędzy – łatwa dostępność gotówki może być kusząca, a każde zaciągnięte zobowiązanie pociąga za sobą odsetki i dodatkowe koszta.

 

Kredyt odnawialny, podobnie jak wszelkie inne metody zadłużania się, może być niezwykle przydatnym instrumentem, ale tylko pod warunkiem, że będziemy z niego korzystać rozsądnie i uda nam się uniknąć zaciągania pożyczek bez potrzeby.

 

Udostępnij ten artykuł
  • gplus

Komentarze