Podatki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej

Każdy przedsiębiorca zobowiązany jest płacić podatki z tytułu prowadzenia własnej działalności gospodarczej. W poniższym artykule przyjrzyjmy się najważniejszym spośród nich.

Podatki – czym są?

Jakkolwiek wszyscy intuicyjnie wiemy, czym są podatki, to jednak tytułem wstępu warto byłoby precyzyjnie zdefiniować ten termin. Otóż według ordynacji podatkowej podatek jest publicznoprawnym, nieodpłatnym, przymusowym oraz bezzwrotnym świadczeniem pieniężnym na rzecz Skarbu Państwa, województwa, powiatu lub gminy, wynikającym z ustawy podatkowej. Podatki stanowią podstawowe źródło dochodów państwowych przeznaczanych na pokrycie wydatków państwa. Oprócz tego podatki napędzają rozwój gospodarczy, pełnią więc doniosłą funkcję stymulacyjną. Poniżej przyjrzymy się trzem podstawowym podatkom, jakie musi płacić przedsiębiorca.

 

Podatek dochodowy

Do płacenia podatku dochodowego zobowiązany jest każdy osiągający przychody przedsiębiorca. O wysokości podatku dochodowego decyduje zadeklarowana przez przedsiębiorcę forma opodatkowania. Można o tym przeczytać w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w której ponadto znajdziemy bardzo ważne rozróżnienie między skalą podatkową (18%, 32%) oraz podatkiem liniowym (19%).


Podatek liniowy

Co do podatku liniowego, to jego stawka wynosi nieodmiennie 19% - i ta wysokość pozostaje niezależna od dochodów generowanych przez przedsiębiorstwo. Ta niezależność od czynników zewnętrznych stanowi o różnicy między podatkiem liniowym a dochodowym. Podatek liniowy jest korzystniejszy dla tych przedsiębiorców, którzy mają wysokie dochody.


Ryczałt

Ryczałt ewidencjonowany stanowi uproszczoną pod wieloma względami formę opodatkowania, ponieważ wysokość tego podatku nie jest uzależniona od dochodu, lecz od przychodu. A więc koszty uzyskania przychodu nie są uwzględnianie przy ustalaniu wysokości świadczenia. To opcja w sam raz dla tych przedsiębiorców, którzy nie ponoszą wysokich kosztów.

 

Aby nie zawracać sobie głowy podatkami, najlepiej korzystać z usług profesjonalnego biura rachunkowego, które świadczy usługi księgowe na najwyższym poziomie.

Tagi:
Udostępnij ten artykuł
  • gplus

Komentarze