Podstawowe informacje o podatku VAT i deklaracji VAT

VAT to podatek znany każdemu przedsiębiorcy. Przepisy z nim związane na początku mogą wydawać się skomplikowaną kwestią, jednak z czasem okazuje się, że nie są tak trudne jak na pierwszy rzut oka.

Obowiązek wejścia w system VAT dotyczy firm, w których roczna sprzedaż przekracza kwotę 150 tysięcy złotych. Istnieją również branże, w których należy płacić VAT bez względu na obroty - są to między innymi usługi doradcze i prawnicze. W pozostałych przypadkach przedsiębiorca może wybrać, czy chce podlegać obowiązkowi VAT, czy też nie. Co opłaca się bardziej? Wszystko zależy od branży, sposobu rozliczeń z kontrahentami i prowadzenia biznesu. Jeśli nie tylko sprzedajemy produkty lub usługi, lecz także je nabywamy, warto uczestniczyć w systemie VAT, ponieważ w późniejszym terminie możemy odliczać sobie podatek z tego tytułu. Będąc VAT-owcem, łatwiej też zdobyć klientów i nawiązać współpracę z innymi przedsiębiorcami, którzy na ogół cenią sobie możliwość wystawiania przez kontrahentów faktur VAT. Dlatego chętniej zdecydują się na współpracę z osobą, która oferuje tę możliwość.

 

Jeśli już przystąpimy do systemu VAT, naszym obowiązkiem będzie cykliczne składanie deklaracji. Można to robić w systemie kwartalnym, jednak znacznie częściej przedsiębiorcy wybierają system miesięczny. Podatnicy, którzy go wybrali, zobowiązani są do składania deklaracji VAT-7. Dostarczamy ją do urzędu skarbowego zawsze do 25 dnia miesiąca i dotyczy ona miesiąca minionego. Natomiast osoby, które wybrały system kwartalny, powinny składać deklarację VAT-7K do 25 dnia miesiąca, który nastąpił po zakończeniu danego kwartału. Terminy te są nieodwołalne i należy ich przestrzegać - w przeciwnym razie musimy liczyć się z nałożeniem kary pieniężnej. Deklaracje muszą być składane zawsze, nawet w sytuacji, gdy w danym okresie przedsiębiorca nie dokonał żadnej transakcji, która podlegałaby opodatkowaniu VAT. Złożyć deklarację można na kilka sposobów: drogą pocztową, elektroniczną lub podczas osobistej wizyty w urzędzie skarbowym.

Udostępnij ten artykuł
  • gplus

Komentarze