Przelew SEPA a SWIFT - czym się różnią?

Wielu naszych rodaków regularnie wykonuje przelewy zagraniczne. W bankach mamy do wyboru dwa typy przelewu – SEPA oraz SWIFT. W dzisiejszym artykule objaśniamy, co dokładnie znaczą te terminy.

Przelew SEPA

Jest to przelew krajowy lub zagraniczny realizowany w walucie EUR w ramach Jednolitego Obszaru Płatniczego w EURO – Single Euro Payments Area.

SEPA to rozwiązanie, które ewoluuje już od kilku lat. Obecnie za pomocą tego przelewu można tanio i szybko wysyłać pieniądze pomiędzy bankami będącymi członkami programu.

Warto podkreślić fakt, iż SEPA nie ogranicza się do Unii Europejskiej, ponieważ do obszaru przelewów europejskich dołączyły takie państwa jak: Lichtenstein, Islandia, Monako, Norwegia, Szwajcaria oraz San Marino.

 

Zalety i wady przelewu SEPA

Czas, w którym zostanie zrealizowany przelew, to jeden dzień roboczy. Koszty za wykonanie transakcji są bardzo niskie. Z reguły cena oscyluje w okolicy 5 zł. Kolejną zaletą jest to, że do odbiorcy trafia pełna kwota przelewu.

Niestety przelew SEPA ma jedną, i to dużą, wadę. Transakcji można dokonać tylko i wyłącznie w walucie EUR. Wcześniej wspomnieliśmy o tym, że SEPA wykonywany jest w ciągu jednego dnia roboczego. Niestety nie ma możliwości wykonania przelewu ekspresowego, który zostanie zrealizowany jeszcze tego samego dnia.

 

Przelew SWIFT

System przelewów SWIFT jest znany i używany na całym świecie. W ten sposób możemy przelać gotówkę w dowolnej walucie na konto w dowolnym banku. Niestety przelewy wykonywane w tym systemie są z reguły bardzo drogie. Koszty za przeprowadzenie transakcji najczęściej wynoszą procent od kwoty przelewu, ograniczony minimalnym i maksymalnym przedziałem. W skrajnych przypadkach możemy zapłacić z tej racji nawet kilkaset złotych.

Do tego należy doliczyć jeszcze koszt związany z obsługą przez banki pośredniczące:

OUR – koszty związane z przelewem pokrywa nadawca;

BEN – koszty przelewu pokrywa odbiorca;

SHA – koszty związane z przelewem dzielone są pomiędzy odbiorcę i nadawcę.

 

Zalety i wady przelewu SWIFT

Dużą zaletą przelewu SWIFT jest jego ogólnodostępność. Z dosłownie każdego miejsca na świecie możemy przelać gotówkę na dowolne konto w dowolnej walucie.

Jeżeli znajdujemy się poza strefą EUR, to możemy być skazani właśnie na SWIFT. Niestety koszty związane z realizacją przelewu potrafią być bardzo wysokie. Zaczynają się od 10-20 zł, a kończą nawet na kilkuset zł. Wadą SWIFT-a jest również długi czas realizacji przelewu. Standardowo jest to typ D+3, co oznacza, że transakcja zostanie zrealizowana w ciągu 3 dni roboczych. Możemy również wybrać D+0 – przelew zostanie wykonany jeszcze tego samego dnia, jednakże z tej racji zostanie pobrana większa opłata.

 

Podsumowanie – co wybrać?

Jeżeli zależy nam na w miarę szybkim przelewie w walucie EUR, to powinniśmy wybrać SEPA. Przelew ten charakteryzuje się niskimi opłatami za przelew oraz szybkością realizacji. Osoby chcące przelać gotówkę z/do innych krajów mogą skorzystać z przelewu SWIFT. Niestety jest on bardzo drogi, a jego realizacja może potrwać nawet kilka dni. Alternatywną dla banków są firmy pośredniczące, które oferują usługi przelewowe. Zaletą takich instytucji jest to, że są równie bezpieczne jak banki, a ich usługi są o wiele tańsze. Osoby mieszkające w UK i wysyłające pieniądze do Polski z pewnością powinny przyjrzeć się ofercie takiej firmy (https://www.easysend.pl/przelewy-z-uk-do-polski).

Udostępnij ten artykuł
  • gplus

Komentarze