Przelew weryfikacyjny – czy zawsze jest konieczny przy pożyczkach?

Rosnąca popularność pożyczek zaciąganych przez internet sprawia, że coraz częściej stykamy się z przelewami weryfikacyjnymi. W ten sposób firmy pożyczkowe potwierdzają naszą tożsamość. Czy jednak zawsze konieczne jest wykonanie takiego przelewu?

Firmy pożyczkowe odgrywają coraz ważniejszą rolę w polskim systemie finansowym. Wraz z tym rosnącym znaczeniem na rynku pożyczkowym wzrasta także zaufanie do podmiotów udzielających pożyczek pozabankowych. Z badania Kantar TNS wynika, że firmom pożyczkowym ufa już 17% Polaków, czyli tyle, ile jeszcze 2 lata temu ufało SKOK-om. Ten wzrost zaufania przekłada się oczywiście na wzrost zainteresowania ofertami pożyczkodawców pozabankowych. W badaniu firmy analitycznej KPMG, wykonanym dla platformy TWINO, Polska znalazła się na 4 miejscu wśród 23 państw pod względem potencjału rozwoju pożyczek pozabankowych.

 

Źródło: TWINO

 

Branżowy kwartalnik sektora pożyczkowego Promeritum podał, że w 2017 roku firmy pożyczkowe obsłużyły 1,5 mln klientów, którzy łącznie pożyczyli 6,7 mld zł. To wszystko pokazuje, że wielu Polaków korzysta z pożyczek pozabankowych i prawdopodobnie ilość takich osób znacznie wzrośnie w najbliższych latach. Jeśli weźmiemy jeszcze pod uwagę, że w Polsce mamy już 28 mln internautów, jak wynika z Polskiego Badania Internetu, łatwo się domyślić, że wielu klientów firm pożyczkowych korzysta z oferty pożyczek online. Jednak pożyczając w ten sposób pieniądze, należy często wykonać przelew weryfikacyjny.

 

Czym jest przelew weryfikacyjny?

Internet to wygodny kanał dostępu do oferty pożyczkowej dla klientów, ale również łatwy sposób na zaproponowanie finansowych usług przez firmy pożyczkowe. Jednak pożyczki online to także pewne ryzyko dla pożyczkodawcy. Musi on upewnić się, że dany klient jest rzeczywiście tym, za kogo się podaje. To wymaga skutecznej weryfikacji tożsamości. Wiele firm pożyczkowych wykorzystuje do tego przelew weryfikacyjny. Klient musi wykonać taki przelew z własnego konta bankowego. Zwykle chodzi tutaj o symboliczną kwotę 1 gr, rzadziej – 1 zł. Warto dodać, że niektóre firmy pożyczkowe zwracają potem przelaną kwotę wraz z sumą wypłaconej pożyczki, ale nie jest to normą. W jaki sposób odbywa się weryfikacja za pomocą takiego przelewu? Chodzi oczywiście o sprawdzenie danych. Firma pożyczkowa porównuje więc dane, które zostały wpisane we wniosku o pożyczkę, z informacjami z przelewu, którymi dysponuje bank. Jeśli dane są takie same, oznacza to, że tożsamość wnioskodawcy jest prawdziwa. Tak naprawdę firma pożyczkowa opiera się na weryfikacji danych, którą wcześniej przeprowadził bank przy zakładaniu konta klienta.

 

- Przelew weryfikacyjny zwiększa bezpieczeństwo pożyczkodawcy, ale także konsumenta. Ten ostatni nie musi się bać, że ktoś będzie chciał się pod niego podszyć i bez problemu zaciągnie na niego pożyczkę. Przelew weryfikacyjny jest mechanizmem, który ma zapobiegać między innymi takim sytuacjom – mówi specjalista Ferratum Money. – Warto jednak zauważyć, że nie jest on jedynym sposobem na skuteczne zweryfikowanie klienta. Coraz częściej stosowane są do tego również specjalne narzędzia – podkreśla przedstawiciel Ferratum Money.

 

Przelew weryfikacyjny nie zawsze konieczny

Przelew weryfikacyjny jest tak naprawdę powszechnie stosowaną przez firmy pożyczkowe metodą potwierdzania tożsamości klienta. Co jednak z osobami, którym ta metoda nie odpowiada? Może się przecież okazać, że potrzebujemy jak najszybciej pieniędzy, a banki wykonują przelewy najczęściej o określonych godzinach. Niektórzy pożyczkodawcy dopuszczają alternatywne sposoby weryfikacji klienta. Firmy pożyczkowe wykorzystują do tego najczęściej takie aplikacje, jak KontoConnect, GroszConnect, Instantor i Kontomatik. Warto przyjrzeć się bliżej tym rozwiązaniom.

 

Instantor to narzędzie stworzone przez szwedzką firmę Instantor AB, która ma duże doświadczenie w weryfikacji klientów instytucji finansowych. Wielką zaletą tego rozwiązania jest dużo większa szybkość weryfikacji niż w przypadku przelewu weryfikacyjnego. Klient, który wnioskuje o pożyczkę bez przelewu weryfikacyjnego, loguje się za pomocą aplikacji Instantor do swojego konta bankowego. Dzięki temu oprogramowanie może pobrać z tego konta dane osobowe właściciela rachunku. Do tego aplikacja sprawdza transakcje na rachunku bankowym (wpływy i wydatki) z ostatniego roku, co pozwala określić wiarygodność kredytową osoby wnioskującej o pożyczkę. Warto podkreślić, że wszystkie dane są bezpieczne, ponieważ połączenie Instantora z rachunkiem bankowym jest szyfrowane protokołem SSL (taki sam stosują banki). Podobnie działają aplikacje KontoConnect i GroszConnect, ale w tym przypadku pobierane są tylko dane osobowe wnioskodawcy z konta bankowego bez analizy transakcji na rachunku. Natomiast Kontomatik to polska technologia, która została zaprojektowana już w 2002 roku, ale została zaprezentowana tak naprawdę dopiero w 2016 roku w Londynie. Kontomatik potrafi zintegrować konto w portalu pożyczkowym z kontem bankowym, do którego klient musi się zalogować poprzez aplikację weryfikacyjną. Działanie tego oprogramowania przypomina nieco Instantor, ponieważ oprócz danych pożyczkodawca również otrzymuje raport na temat wiarygodności kredytowej wnioskodawcy.

 

Weryfikacja tożsamości klienta to jeden z ważniejszych etapów w procesie pożyczkowym. Nowoczesne technologie pozwalają na znaczne przyspieszenie takiej weryfikacji i są dobrą alternatywą dla tradycyjnego przelewu weryfikacyjnego.

 

Udostępnij ten artykuł
  • gplus

Komentarze