Skuteczne inwestowanie na giełdzie – jak to zrobić?

Inwestowanie w giełdę bez ponoszenia żadnego ryzyka oczywiście nie istnieje. Jednak posiadając wysoki stopień wiedzy oraz zachowując rozwagę w działaniach, zazwyczaj można liczyć na korzystne wyniki.

Nie ma przepisu na to jak grać, aby nie spotkać się z sytuacją utraty kapitału, który zainwestowaliśmy. Wszystko zależy od naszych umiejętności, poziomu wiedzy, jaką posiadamy, zdolności kalkulacji, precyzji, rozsądku, trochę też zależy od intuicji. Jednak jest też kilka praktycznych porad, z którymi powinni zapoznać się początkujący gracze. Dzięki nim uda nam się uniknąć podstawowych błędów. O czym należy pamiętać wchodząc na giełdę?

Przede wszystkim – przygotować się do wejścia na giełdę. Jeśli posiadamy kapitał do zainwestowania, nie składajmy zleceń u maklera bez uprzedniego zapoznania się z zasadami funkcjonowania giełdy. To bardzo zła praktyka, w ramach której łatwo można stracić zainwestowane środki. Kompetentna wiedza podparta obserwacją notowań spółek (uskutecznianą regularnie, przez jakiś czas przed realnym wejściem na giełdę) to podstawa. Przed założeniem prawdziwego konta w domu maklerskim, warto też skorzystać z rachunku w wersji demo lub programu symulującego grę na giełdzie. W ten sposób będziemy zdobędziemy warsztat bez ryzyka straty realnych pieniędzy.

Druga istotna rzecz – dywersyfikacja portfela. Kiedy już postanowimy kupić pierwsze akcje, pamiętajmy o tym, aby inwestować w kilka różnych, a nie tylko w jedną spółkę. W przypadku, gdy postawilibyśmy wszystko na jedną kartę, a notowania danej spółki poszłyby w dół, stracilibyśmy wszystko. W sytuacji, gdy zainwestowaliśmy w różne spółki, prawdopodobieństwo, że wszystkie one nagle obniżą loty jest znacznie mniejsze.

Po trzecie – kierujmy się zdrowym rozsądkiem. Nie warto wchodzić w transakcje, w których ryzyko straty jest zbyt wysokie. Nie warto też zbyt długo zwlekać z zamykaniem zleceń, ani zbyt wcześnie i bojaźliwie ich zamykać. Kolejna rzecz to wybór optymalnego momentu na kupno akcji danej spółki. Aby się tego wszystkiego nauczyć, zapewne potrzeba trochę praktyki, jednak rozwaga i logiczne myślenie nie powinno nas opuszczać od samego początku przygody z giełdą.

Udostępnij ten artykuł
  • gplus

Komentarze