Sztuka - zyskowna inwestycja

Rynek sztuki jest w porównaniu z innymi rynkami inwestycyjnymi niezwykle oporny na wahania koniunktury. Tak jak rosną i spadają kursy akcji firm, kursy walut czy ceny zasobów naturalnych, tak ceny dzieł sztuki, choć nie do końca odporne na wahania, oferują jednak bardziej stabilne kursy.

Z tego właśnie korzysta wiele osób, zarówno koneserów sztuki, jak i biznesmenów, którzy inwestują z nadzieją na pewny i szybki zysk. Na tym rynku często zdarza się, że podaż kreuje popyt, dlatego ceny wielu dzieł, szczególnie współczesnych artystów, szybko zyskują na wartości i przynoszą inwestorom krociowe zyski.

 

W co inwestować? W malarstwo współczesne!

Wiekowe dzieła sztuki mają już swoją ustaloną i często kosmiczną wręcz wartość. W obrazy znanych mistrzów inwestuje się zazwyczaj długoterminowo i niekoniecznie dla zysku. Posiadanie znanego na całym świecie obrazu czy innego dzieła sztuki to raczej długofalowa lokata kapitału połączona jednocześnie z prestiżem. Dla inwestorów, którzy podchodzą do inwestycji w sztukę bardziej biznesowo, zdecydowanie lepsza jest sztuka współczesna, w szczególności malarstwo współczesne. To właśnie wśród żyjących w naszych czasach malarzy można odkryć wiele talentów, których dzieła są dziś tanie, a w krótkim okresie mogą dać niebagatelny wzrost z inwestycji. Ta część rynku sztuki jest atrakcyjna również dla osób, które nie dysponują olbrzymimi kwotami, lub takich, które dopiero zaczynają swoją przygodę z inwestowaniem w sztukę.

 

Dom aukcyjny miejscem narodzin wielu fortun

Jedną z instytucji, w których należy szukać okazji do zainwestowania w dzieła sztuki, są domy aukcyjne. W Polsce działa ich coraz więcej, a ponieważ popyt na sztukę jest coraz większy, należy się spodziewać tendencji wzrostowych na tym rynku. Zarówno pod względem liczby obracanych dzieł, jak i kwot za nie uzyskiwanych. Obecnie inwestowanie w dzieła sztuki jest dużo łatwiejsze niż jeszcze kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. Jest to możliwe dzięki internetowi, który pozwala zarówno na kontakt z domami aukcyjnymi, zapoznawanie się z ich ofertą, jak i udział w samych aukcjach. Jako że nie każdy, kto chce zainwestować w sztukę, jest jej znawcą, można skorzystać z pomocy i pośrednictwa osób, które są w tym zakresie specjalistami. A że stopy wzrostu z inwestycji w sztukę mogą być bardzo wysokie, dom aukcyjny jest miejscem, gdzie spotkać można wielu majętnych ludzi, którzy chcą w ten sposób zarobić dodatkowe pieniądze.

 

Aukcje sztuki - tradycyjnie lub na odległość

Z dziełami, które pojawią się na aukcji, można zapoznać się na kilka sposobów. Można to zrobić bezpośrednio, gdyż wciąż organizowane są tradycyjne wystawy przedaukcyjne, a można też zrobić to na odległość. Dużym ułatwieniem jest internet. Obrazy czy inne wystawiane na aukcjach eksponaty można obejrzeć w drukowanych katalogach lub na stronach internetowych domów aukcyjnych. W samej aukcji można wziąć udział osobiście bądź licytować na odległość: albo przez tzw. zlecenie stałe, albo telefonicznie lub przez internet. Ta ostatnia forma jest szczególnie popularna, gdy aukcje sztuki odbywają się tzw. systemem holenderskim, czyli cena wywoławcza jest systematycznie obniżana. Warto odnotować, że aukcje są coraz liczniej odwiedzane przez osoby, które szukają bezpiecznej lokaty kapitału.

Udostępnij ten artykuł
  • gplus

Komentarze