Wszystko, co musisz wiedzieć, zakładając spółkę z o. o.

Coraz więcej osób decyduje się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Najczęściej wybieraną formą prawną jest spółka z o. o. Z czym to się wiąże i jakie ma konsekwencje?

Trend zakładania własnej działalności gospodarczej daje się zauważyć zwłaszcza w środowisku młodych ludzi, którzy z takich czy innych powodów rezygnują z pracy na etacie. Sondaże wskazują, że najczęstszą przyczyną takiego kroku jest niezbyt satysfakcjonujące wynagrodzenie i brak elastyczności. Respondenci często powołują się na fakt, że podleganie zwierzchnikowi zawęża znacznie swobodę i skłania do konformistycznych zachowań. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zakładają różnego rodzaju specjaliści: prawnicy, księgowi, doradcy podatkowi, copywriterzy etc. Sprawdźmy, jakie kroki należy podjąć, aby rozkręcić własny biznes, i czy jest to rozwiązanie opłacalne.

 

Spółka z o. o.: kilka faktów

Według badań przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny spółka zoo jest najpowszechniejszym rodzajem spółki w naszym kraju. Aby ją założyć, należy na starcie posiadać kapitał zakładowy w wysokości co najmniej 5 000 zł. Nazwa może być dowolna, z tym że jej nieodzownym członem powinien być skrót: „sp. z o. o.”. Elementarne zasady tworzenia oraz działania spółki z o. o. reguluje Kodeks Spółek Handlowych. Organem ją reprezentującym jest powołany specjalnie w tym celu Zarząd, w którego skład mogą wejść zarówno wspólnicy spółki, jak i osoby z zewnątrz.

 

Własna firma: jak ją założyć?

Aby założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, należy dopełnić kilku formalności. Wskazana jest wizyta w kancelarii notarialnej w celu zawarcia umowy, ale tę ostatnią można też zawrzeć w trybie S-24, bez udziału notariusza. Następnie należy wnieść do budżetu spółki kwotę, która w połączeniu z wkładem finansowym innych wspólników wyniesie co najmniej 5 000 zł. W dalszej kolejności powołuje się do istnienia poszczególne organy spółki, a także określa zakres ich obowiązków. Po tym składa się wniosek o wpisanie spółki do Krajowego Rejestru Sądowego. Kiedy już wszystkie te procedury zostaną należycie przeprowadzone, przychodzi czas na wybór formy opodatkowania i zgłoszenie działalności do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

 

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat spółki z o. o.? Wejdź na http://trenerkariery.com.pl/.

 

Tagi:
Udostępnij ten artykuł
  • gplus

Komentarze