Zaoszczędź na spłacie kredytu hipotecznego

Kredyt hipoteczny wiele w życiu ułatwia. Dzięki niemu możemy zamieszkać w swoim wymarzonym domu lub mieszkaniu. Z drugiej jednak strony każdy kredyt hipoteczny jest dla nas sporym obciążeniem, gdyż comiesięczne raty znacznie uszczuplają całość naszych dochodów.

Posiadacze kredytów hipotecznych wyrażonych w złotówkach nie mają zbyt wielkiego wpływu na ich wysokość. Po prostu muszą każdego miesiąca wpłacać do banku określoną w umowie kwotę. Ale ci, którzy mają zaciągnięty kredyt hipoteczny w obcej walucie, mają szansę na zaoszczędzenie pewnej kwoty. A wszystko dzięki ustawie pozwalającej na samodzielne przelewanie do banku pieniędzy na spłatę zadłużenia. Gdzie szukać tych oszczędności? Już wyjaśniamy. Zanim wspomniana ustawa weszła w życie, kredytobiorcy wpłacali do banku złotówki, które były przez bank przeliczane na obcą walutę po własnym kursie. Jak łatwo się domyślić, kurs ten był korzystny dla banku, a nie dla klienta. Co więcej, gdy banki wypłacały kredytobiorcom poszczególne transze kredytu, przeliczały kurs waluty po kursie kupna, czyli po kursie niższym. Natomiast gdy kredytobiorcy spłacali raty, banki przeliczały waluty po kursie sprzedaży, czyli po kursie wyższym. Można się domyślić, że dla banków był to niezły zarobek.

Po wejściu w życie ustawy antyspreadowej możemy spłacać raty walutą, którą kupimy sami. Jak podpowiadają eksperci, warto ją  kupować w kantorach internetowych (sprawdź: wymiana walut online). Dlaczego? Albowiem mają one bardzo korzystne kursy i minimalny spread. W porównaniu z bankami czy kantorami stacjonarnymi różnica ta dochodzi nawet do kilku procent. Wspomniani eksperci wyliczają, że - zależnie od wielkości kredytu - każdego roku możemy zaoszczędzić od 600 do 800 zł, jeśli będziemy wymieniać walutę w kantorach internetowych. Często jest to wysokość miesięcznej raty.

Wiele kantorów internetowych może za nas przelewać pieniądze na spłatę raty, jeżeli pozostawimy im takową dyspozycję. Nie musimy wtedy pamiętać o terminie raty i zawsze będzie ona zapłacona na czas (pod warunkiem, że wcześniej zasilimy konto w kantorze).

Jeżeli więc jesteś posiadaczem kredytu hipotecznego w obcej walucie, powinieneś wziąć pod rozwagę możliwość kupowania walut w kantorze internetowym.

Więcej informacji o oszczędzaniu przy spłacie kredytu walutowego znajdziesz pod adresem http://www.kantorywalut.pl/artykuly/kredyty-walutowe/

Udostępnij ten artykuł
  • gplus

Komentarze