Zarabiać można na każdym blogu. Zobacz, jak to się robi dzięki afiliacji oraz programom partnerskim

Czasy, kiedy blogi stanowiły tylko pamiętniki internetowe (i do tego najczęściej anonimowe), odeszły w niepamięć. Tworzenie bloga to dziś dla wielu osób pełnoetatowa praca albo przynajmniej dodatkowe źródło dochodów.

Sposobów zarabiania na blogu jest sporo a wśród nich zdecydowanie wyróżnia się współpraca z siecią afiliacyjną.

 

Jak działa afiliacja?

Afiliacja jest współpracą trzech podmiotów – reklamodawcy (którym jest sklep bądź serwis internetowy), wydawcy (może być nim bloger, YouTuber, właściciel serwisu internetowego, użytkownik social mediów, web-developer itd.) i sieci afiliacyjnej, której misją jest łączenie reklamodawców oraz wydawców w ramach programów partnerskich. Wydawca (skupimy się tutaj na przypadku blogera) poleca produkty danego reklamodawcy (np. towary ze sklepu internetowego) i otrzymuje prowizję za sprzedaż (wygenerowaną dzięki jego działaniu).

Sieć afiliacyjna gwarantuje blogerom dostęp do bazy programów partnerskich w których mogą uczestniczyć i nie wymaga to zbędnych formalności. Wystarczy rejestracja w sieci afiliacyjnej i dołączenie do wytypowanych przez siebie programów partnerskich. Następnie można promować wybrane produkty. Dzięki sieciom afiliacyjnym, blogerzy mają możliwość współpracy ze znanymi markami, bez konieczności bezpośrednich i żmudnych negocjacji z tymi firmami. Często byłoby to również poza zasięgiem mniej popularnych blogów. Im bardziej dana sieć cieszy się uznaniem i zaufaniem, tym więcej programów partnerskich znanych i cenionych marek w niej działa. W webePartners posiadamy niemal 500 programów partnerskich, a wśród nich wiele znanych marek z różnorodnych branż.

Sieć afiliacyjna daje blogerom nie tylko możliwość zarabiania na promocji produktów i usług, ale także dostarcza im całe zaplecze technologiczne, które stanowią między innymi: rozbudowane statystyki generowanego ruchu i sprzedaży oraz – co ważne, dostęp do wielu narzędzi umożliwiających współpracę afiliacyjną. Zaliczamy do nich przede wszystkim te najpopularniejsze: link partnerski, banery, widżety oraz pliki xml.

 

Dlaczego zdecydować się na afiliację?

Afiliacja to mnóstwo możliwości współpracy w jednym miejscu. Blogerzy nie są ograniczeni do podpisywania indywidualnych umów z jednym lub dwoma sklepami, ale mają szansę promowania produktów kilku różnych reklamodawców, także w jednym wpisie. Taka forma monetyzacji bloga w ramach sieci afiliacyjnej nie tylko zwiększa liczbę źródeł przychodu, ale wpływa również na wiarygodność wydawców. Stałe reklamowanie jednego sklepu może budzić wątpliwości czytelników, natomiast urozmaicona aktywność blogera nie pozwoli czytelnikom znudzić się publikowanymi przez niego treściami. Sieci afiliacyjne, poza łączeniem wydawców z reklamodawcami, zajmują się także udzielaniem rad i pomagają w osiąganiu coraz lepszych rezultatów. Podpowiadają, jak można skuteczniej wypromować dany produkt i jakie programy najlepiej sprawdzą się w przypadku tematyki określonego bloga.

 

Jak wyglądają zarobki w afiliacji?

Stawki różnią się od siebie, w zależności od popularności bloga, wpływu blogera na swoich użytkowników oraz od umiejętności prezentowania polecanych produktów. Dzięki narzędziom, które udostępnia sieć afiliacyjna, wydawca może bez ograniczeń testować sposoby reklamowania i umieszczania produktów na własnych powierzchniach w internecie.

Niewątpliwie jednak sukces tkwi w umiejętności precyzyjnego targetowania, czyli umiejętnym dobraniu polecanych produktów do własnych użytkowników. Jeżeli wydawca dobrze zna swoich odbiorców i wie, które produkty mogą ich zaciekawić, na pewno osiągnie sukces w afiliacji!

 

Anna Biernacka
Content Manager w webePartners

 

Udostępnij ten artykuł
  • gplus

Komentarze